Vyhliadková veža Zbojská

Vyhliadková veža Zbojská

Vyhliadková veža Zbojská sa nesie v znamení ľudovej architektúry a nachádza sa na území Národného parku Muránska planina nad sedlom Zbojská medzi obcou Pohronská Polhora a mestom Tisovec.

Štvorhranná veža obložená šindľom bola postavená v roku 2016 Štátnou ochranou prírody SR na trávnatej stráni. Nádherný výhľad na prírodné bohatstvo si môžu vychutnať nielen turisti, ale zároveň slúži aj odborným pracovníkom na realizáciu monitoringu chránených druhov živočíchov. K veži vedie lesný chodník s miernym stúpaním cez otvorenú lúku, pre menej zdatných je k dispozícii k Zbojnícka strela – vyhliadkové auto so šoférom.

V jej spodnej časti sa nachádza kaplnka Sv. Juraja s osobitným vchodom. Rozhľadňa je výnimočná aj svojim interiérom, ktorý len málokde uvidíte. Pri vstupe do veža sa nachádza menšia izba s vypreparovanými lesnými zvieratami, ktoré podávajú obraz o miestnej faune. Na prvom poschodí sú umiestnené pamätné kroniky pod dohľadom drevenej sochy pustovníka. Druhé poschodie sa nesie v duchu ovčiarstva. Tretie poschodie je venované zbojníctvu, ktoré dalo meno lokalite Zbojská a neďaleko veže stojí i nadrozmerná drevená socha najobávanejšieho tunajšieho zbojníka Jakuba Surovca, ktorá je súčasťou náučného zbojníckeho chodníka, vedeného Čertovou roklinou s menšími rebríkmi.

Po výšlape na vrchol veže musíte zazvoniť na zvon Hronca a naskytne sa Vám čarovný pohľad na  na sedlo Zbojská, Čertovu dolinu, vrch Kučalach či Fabovu hoľu a pri dobrej viditeľnosti až na Chopok, druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier.

Veža sa stala sa vyhľadávanou atraktivitou nielen vďaka svojej polohe, ale aj službám v okolí, ktoré zaručujú vyžitie na celý deň pre rodiny s deťmi, či dobrodruhov. Návštevníci môžu pohodlne zaparkovať pri hlavnej ceste, kde je veľké parkovisko pre hostí miestneho Salašu Zbojská.

V sedle Zbojská sa nachádza tradičná reštaurácia Salaš Zbojská s originálnym zbojníckym menu a špecialitami z baraniny. Nájdete tu príjemné posedenie v lone Muránskej planiny, atrakcie pre deti, vozenie na koňoch huculoch, preliezky, či pravé salašnícke psy a ovčie stáda. Návštevu Vám spestrí obsluha v krojoch a miestna ľudová hudba. Viac TU