Voglov chodník

Voglov chodník

Prechádzka chodníčkami, ktoré boli množstvu ľudí podnes nepoznané prináša nezameniteľné momenty. Ak sú k tomu okorenené zaujímavými príbehmi minulých čias, okrem pôžitku z času stráveného v prírode, prinášajú aj čaro objavovania.

Jeden taký, donedávna známy len pamätníkom či poľovníkom z Horehronia, sa kedysi tiahol od Telgártu až po lesy nad obcou Bacúch. Nesie meno po Janovi Vogelovi, ktorého osud sa neodmysliteľne spája s poľovníctvom, Coburgovcami a vládnucimi mocnosťami Tretej ríše. Vogel prišiel na Slovensko v roku 1938 a ako skúsený aristokratický manažér dostal na starosť poľovný revír, ktorý siahal od Pustého Poľa až po Polomku. S budovaním chodníka nízkotatranským územím začali ešte Coburgovci. Vogel ho dostaval a zveľaďoval tak, aby spĺňal nároky komfortného pohybu poľovníkov lesným územím počas poľovačiek, či občasných prechádzok.

Na niektorých úsekoch by sme zvyšky chodníka v súčasnosti hľadali len márne. Odhodlaní obyvatelia Telgártu nechceli dopustiť, aby sa táto časť ich histórie nenávratne stratila v lesnom poraste. Vďaka ich úsiliu sa môžeš potúlať po jednej jeho vyčistenej a sprístupnenej časti. Ľudovo nesie chodník názov aj Fogláč, v okolí Polomky ho poznajú pod názvom Rajštag. Telgártska časť tohto krásneho chodníčka je zakončená krásnymi výhľadmi z kopca Ždiar. Z jeho výšin obec stáži majestátny kríž, ktorý je najvyšším dreveným krížom na Slovensku.  

Popis trasy:

Začiatok trasy má dva varianty, môžete začínať v centre obce pri smerovníku oproti základnej školy, alebo na železničnej zastávke Telgárt Penzión. Prvá trasa prechádza cez železničný podchod Telgártskej slučky, tá druhá popod majestátny Telgártsky viadukt. Oba chodníčky Vás dovedú na začiatok Voglovho chodníka, kde sa nachádza aj zaujímavá náučná tabuľa, ktorá vám priblíži históriu chodníka. Pokračujete zhruba 3 kilometre veľmi nenáročným a príjemným chodníčkom.

Počas prechádzky sa môžete dosýta nabažiť výhľadmi na okolitú krajinu a vychutnávať oddych v tôni stromov. Takto nenáročne sa dostanete na križovatku Tri mosty. Tú Vás drevený smerovník nasmeruje doprava a zdoláte mierne stúpanie hrebeňom až na vrchol kopca k majestátnemu krížu. Z tohto miesta sa naskytajú nádherné výhľady na Ondrejisko, Tresník, obec Telgárt a krásnu okolitú krajinu.