Pri príležitosti prvej tohtoročnej jazdy historického Horehronského expresu, ktorý vyrazil na trať v piatok 1.júla 2022, sa na vlakovej stanici „Brezno – mesto“ alebo ako ju miestni nazývajú „malá stanička“ otvorila nová historická vlaková expozícia – „Malá stanička s vlakovou históriou. 

Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, či kotúčové cestovné poriadky? To všetko a omnoho viac nájdete v rámci stálej expozície vo vynovenej budove stanice Brezno - mesto. Priestor je navrhnutý ako staničná kancelária, ktorú si návštevníci budú môcť pozrieť cez presklené okienko z dobovo zariadenej čakárne.

Malá vlaková stanica Brezno mesto sa zmenila na nepoznanie. Vďaka dotácii z medzinárodného projektu Youmobil, ktorý sa zameriava na podporu mobility mladých ľudí vo vidieckych oblastiach, sa vytvoril zaujímavý priestor s novými možnosťami pre mládež, obyvateľov Brezna, ale aj jeho návštevníkov.

Súčasťou budovy je aj stála expozícia zo železničnej histórie obsahujúca rôzne zariadenia a predmety, ktoré v minulosti používali pracovníci železníc na zabezpečenie chodu vlakovej dopravy. 

Sme veľmi radi, že v srdci Horehronia v meste Brezno každým rokom pribúdajú nové zaujímavé miesta a atrakcie, ktoré do mesta prilákajú turistov a vlakových nadšencov. Na Horehroní máme bohatú vlakovú históriu, či už je to Čiernohronská železnička, technické pamiatky Chmarošský a Telgártsky viadukt a Telgártska slučka a v neposlednom rade veľmi obľúbený letný produkt – Horehronský expres. O to viac náš teší, že táto nová expozícia v meste rozšíri ponuku vlakových zážitkov v našom regióne.

Práve Horehronský expres, ktorý ponúka jedinečný vlakový zážitok doplnený o sprievodný divadelný program vo vlaku, bude tento rok ešte špeciálnejší, a to vďaka novej expozícií na malej staničke Brezno, keďže tento priestor budú môcť záujemcovia ešte pred nástupom do historického vláčika navštíviť. Pre širokú verejnosť mimo jázd Horehronského expresu bude možnosť navštíviť toto múzeum po predchádzajúcej dohode v TIC Brezno. 

2022_07_04_TS_stanica_1
2022_07_04_TS_stanica_2
2022_07_04_TS_stanica_3
2022_07_04_TS_stanica_5