Na Salaši Zbojská sme si prostredníctvom podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ pripomenuli tradície našich predkov spred sto rokov, ktoré sa spájajú so salašníctvom a ovčiarstvom. Vďaka tomuto tradičnému podujatiu sme si tiež uctili náročnú až tvrdú prácu valachov, výsledok ktorej sa odráža v podobe kvalitných ovčiarskych výrobkov.

Na Horehroní, konkrétne v Sedle Zbojská, ktoré je opradené legendami o zbojníkoch na čele so zbojníkom Jakubom Surovcom, sa opätovne rozozvučili zvonce oviec, aby ohlásili sviatok sv. Juraja, ktorý sa od dávna spája s prvým vyháňaním oviec na pašu v sprievode valachov a priaznivcov tohto neľahkého a zároveň krásneho povolania, ba až remesla.

,,Podujatie sme započali svätou modlitbou v Kaplnke Zbojská, ako aj spoveďou valachov a požehnaním statku zo strany kňazov. Po tomto cirkevnom počine došlo k zmiešaniu oviec a k ich prvému vyháňaniu na pašu. Kultúrnym programom nás previedli viaceré folklórne súbory z regiónu a jeho priľahlého okolia. O pravé salašnícke jedlá a pochúťky, ako aj  grilované špeciality nebola rovnako núdza,“ opisuje program majiteľ Salašu Zbojská, Igor Vlček.

Na pódiu pri Salaši Zbojská sa postupne od 12:30 hod. predviedli viaceré folklórne súbory so svojim speváckym, tanečným a hudobným talentom. Ako prvý sa predstavil DFS Zornička a FS Vepor. Kultúrny program dotvorilo Združenie autentického folklóru Pohronci či FS Priechoďan. Svojim vystúpením nás tiež poctil aj pán Mikuláš Gigac zo Šumiaca v hre na spiežovcoch v sprievode jeho rodiny.

„Tradície, zvyky, remeslá, folklór a ľudové odevy typické práve pre náš región, sú významnou súčasťou nášho kultúrneho bohatstva, úzko späté aj práve s ovčiarstvom, na ktoré sme obzvlášť hrdí. Toto tradičné podujatie nám poskytuje príležitosť akého si cestovania v čase práve do obdobia, kedy sa naši predkovia pýšili svojou húževnatosťou pri  práci v horskom prostredí či na siahodlhých pláňach pod holým nebom, a to za každého počasia. Teší nás, že sa salašníctvo zachováva aj po dnes, vďaka čomu sme sa mohli v dnešný deň ocitnúť na ozajstnom salaše,“ uviedla riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONEI, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Pre detských návštevníkov bol pripravený zážitkový animačný program, tematicky ladený k samotnému podujatiu a valaskej kultúre. Všetci účastníci podujatia si mohli taktiež popri programu zakúpiť ručne robené výrobky od lokálnych majstrov remesla, ktorí zavítali na zorganizovaný remeselný trh. 

Podujatie finančne podporila Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus pod marketingovou značkou Za horami, za dolami. Ďakujeme!

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

 

 

den_valaskej_kultury_2023_2
den_valaskej_kultury_2023_3
den_valaskej_kultury_2023_4
den_valaskej_kultury_2023_5
den_valaskej_kultury_2023_6
den_valaskej_kultury_2023_7
den_valaskej_kultury_2023_8
den_valaskej_kultury_2023_9