Legendami opradená Kráľova hoľa, prvá sauna v Československu, Múzeum zvoncov a spiežovcov, krásy prírodnej panorámy, ktorú možno spoznávať po vlastných alebo zo sedla bicykla či e-biku a v neposlednom rade folklór a bohaté tradície, to všetko sa spája s horehronskou dedinkou Šumiac a jej obyvateľmi, ktorí si ctia svojich predkov a naďalej zachovávajú a prezentujú svoju kultúru.

Kráľova hoľa akoby od dávna zhora nazerala na život dediny a príbehy pracovitých Šumiačanov. Príbehy spojené s ťažkou prácou, ale i muzikou, so salašníctvom, s prácou v lese, ale aj piesňou a radosťou. Mikuláš Gigac, šumiacky lesník, bača, folklorista a zberateľ zvoncov a spiežovcov cítil potrebu, aby história tradície obce zostávali naveky živé. Roky si preto viedol zápisky a zaznamenával tradície bačovstva i príhody zo života pracovitého šumiackeho ľudu. A tak sa z jeho zápiskov a spomienok zrodila kniha .

„Šumiačaňe ťažko robiľi v poľu, ťažko robiľi aj v ľese, pri ťažbe, pribľižovani dreva a paľeni uhľa. Drevo vyvažaľi do Červenej Skaly a do Novej Maše. Rozvinutvo bulo hlavne ovčarstvo. Ovce spasaľi pasienky, ďe sa nedala trava kosiť a ďe nevyšov dobytok, napriklad na Kraľovu hoľu. ...Tieto povolania už aľe zanikajú. Uhľie nepaľime, rubare už nerubu, bo skorej s pilou robia, neodkôrňuju stromy. Už sa to ľen zrube. Starosti Šumaičani maľi dosť.“ – úryvok z knihy Múdrosti starých Šumiačanov

Zvuk zvoncov a spev šumiackych piesní sprevádzal slávnostný krst knihy, ktorý sa uskutočnil 3. októbra 2019 v Múzeu zvoncov a spiežovcov na Šumiaci. Knižku do života uviedol krstný otec knihy, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, ktorý ju symbolicky pokropil sviežou šumiackou vodou. A práve čítanie Múdrostí starých Šumiačanov bude pre každého čitateľa osviežením a krátkym návratom do časov minulých, na ktoré by sme nemali zabúdať a ktoré zostanú v riadkoch knihy navždy uchované aj pre ďalšie generácie.

Kniha vznikla s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a zo zápiskov a rozhovorov s pánom Gigacom ju napísala Eva Čulenová. Už onedlho sa do príbehov Šumiačanov budete môcť začítať i Vy.

Kde nájdete prvé výtlačky?

Kniha bude čoskoro dostupná v mäkej väzbe TIC HOREHRONIE v obci Bystrá a v TIC Brezno.

Ak máte záujem o prvé vydanie v tvrdej väzbe, objednajte si už teraz knihu za 15€ na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., ktorá Vám bude doručená na dobierku.

Krst_Mudrosti_starch_Sumiacanov_2
Krst_Mudrosti_starch_Sumiacanov_3
Krst_Mudrosti_starch_Sumiacanov_5
Krst_Mudrosti_starch_Sumiacanov_6
Krst_Mudrosti_starch_Sumiacanov_7
Krst_Mudrosti_starch_Sumiacanov_8