Jedným z problémov, ktorým musia utečenci čeliť, je prístup k financiám. Radi by sme Vám preto poskytli praktické informácie a informovali Vás o opatreniach, ktoré prijala Slovenská sporiteľňa. 

 

Finančné zbierky a prevody peňazí na Ukrajinu bez poplatkov
Pre všetky transparentné účty slúžiace na zber peňazí na podporu ľudí na Ukrajine sme zrušili poplatky za vedenie  a zverejňovanie transparentného účtu. Zároveň sme zrušili poplatky za prevody na Ukrajinu zo všetkých účtov vedených v Slovenskej sporiteľni. 

Zakladanie účtov pre utečencov bez poplatkov
Kvôli efektívnej výplate finančnej pomoci je pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny praktické zriadiť si na Slovensku bankový účet. V Slovenskej sporiteľni im ho poskytneme na rok zadarmo vrátane platobnej karty a internetbankingu. Účet si môžu zriadiť v ktorejkoľvek z našich pobočiek. Budú k tomu potrebovať doklad totožnosti s fotografiou – cestovný pasID kartu Ukrajiny (tzv. Travel document) alebo tzv. Náhradný cestovný doklad

Bankomaty na hranici a bezplatné výbery 
Aby sme utečencom uľahčili prístup k hotovosti, umiestnili sme dva bankomaty do blízkosti hraničného priechodu Vyšné Nemecké. Zároveň pre všetky bankomaty Slovenskej sporiteľne platí, že v najbližších dňoch (po úprave systému) zrušíme účtovanie poplatkov za výbery kartami vydanými ukrajinskými bankami. 

Výmena ukrajinských hrivien
Žiaľ, ukrajinské hrivny nezamieňame a kvôli systémovým nastaveniam ich aktuálne ani zamieňať neplánujeme. Podľa našich informácií hrivny aktuálne nezamieňa žiadna komerčná banka. Výmena môže byť dostupná v zmenárňach, odporúčame si však vopred overiť výmenný kurz a prípadné poplatky spojené s výmenou.  

Prekladanie do ukrajinčiny
Praktickým nefinančným tipom je mobilná aplikácia Prekladač Google, ktorá dokáže z a do ukrajinčiny prekladať tak hovorené slovo aj písaný text a môže pre Vás byť užitočným pomocníkom v komunikácii.

Veríme, že tieto informácie budú pre Vás osožné. Ak viete o ľuďoch, organizáciách či krízových štáboch, ktoré by ich mohli využiť, prosím, neváhajte im ich preposlať. Dostupné budú aj na webe www.spolupreukrajinu.sk, ktorý postupne napĺňame a prekladáme aj do ukrajinského jazyka.