Prameň rieky Hron

Okúste ako chutí prameň rieky Hron

Obec Telgárt je najvýchodnejšou a najvyššie položenou obcou na Horehroní. Nachádza sa na rozhraní troch národných parkov – NízkeTatry, Slovenský raj a Muránska planina. Prvá zmienka o obci je z roku 1326, kde sa v archívoch Jágerskej kapituly o nej zmieňuje pod názvom Tiergarten (z nemčiny záhrada zvierat).

Ak túžite vedieť ako chutí rieka Hron, navštívte určite opisovanú obec Telgárt! Pravé tam, pod sedlom Besník, na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole v nadmorskej výške približne 980 m. n. m. totiž vyviera táto druhá najdlhšia rieka Slovenska, ktorá meria 298 km. Rieka si razí svoju cestu celým regiónom a  naberá prítoky z okolitých pohorí až do Banskej Bystrice, kde sa točí na juh. Rieka sa vlieva do Dunaja neďaleko Štúrova pri obci Kamenica nad Hronom.

Prameň je ohradený dreveným plotom a nad ním je postavený drevený prístrešok, v ktorom môžete zrelaxovať pri pohľade na majestnátnu Kráľovú hoľu a panenskú prírodu, ktorá ju obklopuje. O tom, kde sa práve nachádzate vás budú informovať informačné tabule, z ktorých sa dozviete základné informácie o rieke Hron.

Prameň sa nachádza pri hlavnej ceste asi 3 km od centra Telgártu, pričom sa k nemu dostanete približne za 30 min.