Brezno, 23.1.2020

Obec Pohorelá sa pokúša prostredníctvom grantu získať finančné prostriedky na obnovu historického parku v miestnej časti Pohorelská Maša. Za obnovu parku môžu všetci záujemcovia hlasovať formou sms v tvare: HLAS (medzera) 88 na číslo 0902 020 292. (cena spätnej sms je 0€ s DPH)

Pokiaľ by sa podarilo získať finančné prostriedky na jeho obnovu mohla by v parku vzniknúť komunitná záhrada slúžiaca miestnej komunite i pacientom domova sociálnych služieb, ktorý dnes park spravuje. Táto revitalizácia zároveň podporí rozvoj cestovného ruchu v regióne.

História Coburgovcov je neodmysliteľne spätá s Horehroním a železiarskou výrobou, ktorá v minulosti živila mnohých našich predkov. Vo východnej časti Horehronia sa kedysi nachádzal prosperujúci Pohorelský železiarsky komplex, ktorý dodnes pripomínajú budovy hámrov a ďalších objektov súvisiacich so železiarskou výrobou. Začínajúc v Polomke - Hámri a končiac v Červenej skale, dnes miestnej časti obce Šumiac, boli železiarske hámre až v siedmych osadách. Práve v Pohorelskej Maši sa nachádzalo reprezentačné sídlo rodiny Coburgovcov a keďže bol August Coburg vášnivý botanik a poľovník dal zhotoviť v blízkosti sídla prekrásny oddychový park so vzácnymi drevinami. V parku sa okrem iného nachádza i budova správy majetku vyhlásená ako národná kultúrna pamiatka.

„Revitalizácia parku by mohla pomôcť naštartovať rozvoj v tejto časti regiónu. Jedná sa o skutočne vzácny park, ktorý ostal mnohé roky bez zásahu, nakoľko obec nedisponovala finančnými prostriedkami na jeho obnovu. V súčasnej dobe sa pod záštitou Horehronského múzea, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, pracuje i na komplexnej štúdii Coburgovskej železnej cesty, ktorá mapuje celý železiarsky komplex a jeho objekty na Horehroní, vrátane historického parku,“ vysvetľuje Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Coburgovská železná cesta Horehroním ale aj samotná história Coburgovcov patria medzi rozvojové priority na ktorých pracuje spolu s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE aj Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja. Táto tematická trasa bude zároveň súčasťou ponuky krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus v produktovej línii Stopy dejín.

Park je skutočným skvostom nakoľko sa v ňom nachádzajú vzácne dreviny. V jeho hornej časti, ktorá je definovaná ako lesopark bol navrhnutý systém vodopádov. V blízkosti železničnej trate mali Coburgovci i súkromnú zastávku.

„Kedysi bol park využívaný pacientami  domova sociálnych služieb avšak pohyb v ňom momentálne nie je bezpečný vzhľadom na množstvo náletových drevín. Pôvodné detské ihrisko je taktiež v nevyhovujúcom stave. Pokiaľ by sa nám podarilo získať prostredníctvom sms hlasovania dostatok hlasov, v parku by mohla vzniknúť komunitná záhrada. Priestor by slúžil pacientom ale i komunite obyvateľov počas zaujímavých prednášok o arboristike, enviromentálnej výchove či poľovníctve. Projekt vznikol vďaka spolupráci s Domovom sociálnych služieb Pohorelská Maša, ktorý spravuje väčšinu parciel v parku“ dodáva Ing. Jana Tkáčiková, starostka obce Pohorelá.  

Viac informácií o tom ako za tento projekt zahlasovať sa môžu záujemcovia dozvedieť na stránke obce www.pohorela.sk, prípadne na facebookovej stránke Horehronie – oficiálna stránka regiónu.

 

Kontaktná osoba:

Mgr. Jarmila Oceľová

Koordinátor rozvoja území na hranici krajov

OOCR Región Horehronie

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421 948 937 469

 

Galéria:

001
007d_Pohorelsk_Maa_kostol_sv_Filipa__a_katie
007g_011d
Dom_sprvcu_fideikomisu