24.09.2019 Čierny Balog. Hoci je leto za nami, v regióne Horehronie zábava pokračuje v plnom prúde a Hrončianska dolina otvára svoje brány veľkolepo so Slovenkou roka 2019 a úspešnou slovenskou reprezentantkou v biatlone spoločnou tréningovou jazdou biatlonistov i cyklistov po novej cykloceste.

Región Horehronie pod Nízkymi Tatrami v údolí rieky Hron je známy ako bike a e-bike región. Jeho územím vedie krásnych 800 kilometrov legálnych značených cyklotrás a patrí tak medzi vyhľadávané cykloturistické horské destinácie na Slovensku. Medzi tie najobľúbenejšie patrí práve Hrončianska dolina, ktorá spája obce Čierny Balog a Hronec, v nadväznosti na Osrblie s národným biatlonovým centrom a Kamenistú dolinu, ktorá vedie popri meandroch Kamenistého potoka až do vrchárskych obcí Sihla, Lom nad Rimavicou a Drábsko.

Od roku 1909 jazdila týmito dolinami lesná úzkokoľajná železnica na takmer 130 km za účelom prevozu dreva, neskôr drevársky priemysel nahradil cestovný ruch. Dnes jazdí svetoznáma Čiernohronská železnička v okolí Čierneho Balogu. V posledných rokov bola cestná spojnica medzi obcami Hronec a Čierny Balog z dôvodu zlého technického stavu mimo prevádzky a turisti do týchto lokalít už len omylom zablúdili. Avšak dnes vďaka iniciatíve obce Čierny Balog Hrončianska dolina opäť ožíva a otvára svoje brány domácim i návštevníkom a teší sa výraznému nárastu turistov.

 ,,Sme veľmi radi, že sme mali dnes tú česť otvoriť novú cyklocestu s našou rodáčkou úspešnou biatlonistkou Paulínou Fialkovou. Obec Čierny Balog s finančnou podporou z fondov Európskej únie  zrealizovala v roku 2019 asfaltovú cyklocestu Hrončianskou dolinou. Spolu sme preinvestovali takmer 380 000 Eur. Cyklocesta vedie z obce Čierny Balog – miestna časť Krám dolinou Čierneho  Hrona popri Čiernohronskej železnici do obce Hronec – lokalita Svätý Ján a spája v nadväzne i obce Valaská a Podbrezová a mesto Brezno. Dĺžka cyklocesty je 4,06 kilometra“ uviedol starosta obec Čierny Balog Ing. František Budovec.

Účel tejto cyklocesty je priam ukážkový. Cieľom je zníženie emisií pretože primárne slúži ako dochádzková trasa do zamestnania, ale so svojim novým asfaltovým povrchom slúži aj ako tréningová trať pre mladých biatlonistov a cyklistov, no nemenej dôležitým cieľom je ten rekreačný, nakoľko sa nachádza v atraktívnom prostredí a spája atraktivity regiónu, a najmä je mimo prevádzky motorových vozidiel, preto  je ideálnou cyklotrasou aj pre rodiny s deťmi.

,,Cyklocesta bola postavená s finančným príspevkom z fondov EU - Integrovaný regionálny operačný program s využitím Výzvy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na zvýšenie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy (predovšetkým cyklistickej dopravy) na celkovom počte prepravených osôb. Prvoradým cieľom je teda podpora dochádzania do práce na bicykli. Samozrejme, že cyklotrasa môže byť využívaná aj na pestovanie rekreačného športu alebo turistiky.“ doplnil Mgr. Róbert Hlaváčik, prednosta obecného úradu Čierny Balog.

Okrem nového cyklochodníka však Hrončianska dolina láka návštevníkov aj jedinečnou novinkou na Slovensku – cyklodrezinami, s ktorými sa turisti privezú priamo do Čierneho Balogu, kde majú možnosť prehliadky novej atrakcie Vyhliadkovej veži na Pustom vrchu

nad miestnou časťou Komov. ,,Rozhľadňa s výškou 11 metrov bola zrealizovaná na prelome roku 2018 a 2019 z iniciatívy obce Čierny Balog. Obec postavila rozhľadňu z vlastných zdrojov obce príspevkovou organizáciou a preinvestovala viac ako 30 000 Eur.“ doplnil Ing. František Budovec, starosta obec Čierny Balog.

,,Cyklodrezina je ľahké koľajové vozidlo, ktoré je poháňané silou svalov na princípe bicyklovania. Prevádzku sme spustili 23. augusta. Zážitková jazda cyklodrezinou z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom v Uhorsku až do Čierneho Balogu sa stala opäť veľkým zážitkom a lákadlom turistov z naozaj celého Slovenka.“ dodala Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Aké sú vízie do budúcnosti?

,,Dolina Čierneho Hrona je krásna a má svoj potenciál na ďalší rozvoj. Cyklotrasu chceme vybaviť oddychovými miestami, miestami pre ukrytie pred dažďom, prípadne je možnosť aj využiť miesta pri toku Čierneho Hrona ako táborisko, či miesto pre vodákov. Očakávame, že cyklocesta bude hojne využívaná, čomu nasvedčuje už súčasnosť, keď už teraz vidíme značný nárast cyklistov na tejto trase, ale i korčuliarov, letných biatlonistov ale i rodičov na korčuliach s kočíkmi. Budeme radi, ak sa cyklocesta udrží v takomto stave čo najdlhšie, veríme že si ju všetci budeme vážiť a chrániť, lebo stále máme v živej pamäti žalostný stav cesty pred opravou. Obec vybavuje stavebné povolenie pre ďalší úsek cyklotrasy priamo nadväzujúci na vybudovanú cyklotrasu a to Cútove dolinkou v smere do Brezna, ktorá by sa mala napájať na cyklotrasu , ktorú má v pláne budovať mesto Brezno.“ uzavrel Ing. František Budovec, starosta obec Čierny Balog.

Fotogaléria: 

DSC07923
DSC07931
DSC07933
DSC07941
DSC07951
DSC07954
DSC07957
DSC07992