Prvá júlová sobota sa niesla v športovom duchu, a to vďaka pretekom na Horehronských cyklodrezinách. Tento rok sa konal už ich tretí ročník, čím ich už možno zaradiť medzi tradičné podujatia organizované Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Horehronie.

Športové podujatie týmto dňom oficiálne zahájilo žiakmi a študentmi tak dlho očakávané letné prázdniny. V symbolickom športovom derby, ktoré pozostávalo z troch súťažných kôl, si medzi sebou zmerali sily jednotlivé súťažné tímy, ktoré dupli do pedálov naprieč Hrončianskou dolinou, na súťažnej trase o dĺžke približne 1 km.

Preteky slávnostne odštartovala hviezda slovenského biatlonu – Ivona Fialková, ktorá reprezentovala Slovensko na Zimných Olympijských hrách v roku 2018 v Pchjongčchangu a pravidelne sa zúčastňuje pretekov Svetového pohára v biatlone. ,,Sme veľmi povďační a zároveň pyšní, že Ivona Fialková prijala naše pozvanie. Pevne veríme, že aj ona sama zdieľa rovnaký názor, nakoľko je rodáčkou z Čierneho Balogu, z obce kde sídli hlavná stanica spomínanej lesnej úzkokoľajky, ktorá sa radí medzi svetové unikáty a vyhľadávanú atrakciu zo strany turistov a návštevníkov regiónu, po trase ktorej jazdia aj naše cyklodreziny“, uviedla výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Na podujatie zavítal aj ďalší reprezentant Slovenska v súťažnej disciplíne zvanej cyklotrail, a to Ján Kočiš, ktorý sa môže pochváliť  hneď niekoľkými víťazstvami v mnohých národných a medzinárodných súťažiach, no najviac je hrdý na titul Majstra svete v biketriale, ktorý si obhájil v roku 2011. Podujatie tak bolo doplnené o dynamickú trail show, ktorá pozostávala  z nacvičenej akrobacie na špeciálnom bicykli, súčasťou ktorej bola aj interakcia s divákmi, čím atmosféra pretekov bola obohatená o poriadnu dávku adrenalínu.

,,Vznik tohto podujatia sa viaže s úspechom, ktorý sa nám podaril dosiahnuť v roku 2021. Vďaka nemu sme získali oprávnenie na voľný pohyb cyklodrezín po koľajniciach, nakoľko po viacerých rokovaniach dostali práve v tomto roku od štátu konečne zelenú. Tento úspech sa nám podaril len vďaka intenzívnej spolupráci viacerých subjektov, medzi ktorých patrí prioritne Čiernohronská železnica, n. o.,“ poznamenala Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Podujatie prilákalo mnoho návštevníkov, pre ktorých bol pripravený zaujímavý program pozostávajúci zo sprievodných aktivít. Ten vyplnil animačný tím, obľúbené maľovanie na tvár a minidisko. Nechýbali gastropochúťky pripravené miestnym členským stravovacím zariadením – Country House Hronec, ako aj trh s regionálnymi produktami od miestnych výrobcov.  

V hlavnom depe sa okrem horehronských cyklodrezín tiež nachádzajú nové prostriedky ekologickej dopravy, ktoré rozširuje ponuku cyklovýletov Hrončianskou a Kamenistou dolinou. Ide o originálnu cyklorikšu a tandemoý bicykel, ktoré si môžete zarezervovať už teraz cez rezervačný systém na www.cyklo.horehronie.sk

Pre všetkých zúčastnených prikladáme aj výsledkovú listinu s časmi:

Aktivita realizovaná s finančnou podporou Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj turizmus a Ministerstva dopravy Slovenskej republiky. 

2023_07_01_TS_Preteky_cyklodreziny_3_rocnik_2
2023_07_01_TS_Preteky_cyklodreziny_3_rocnik_3
2023_07_01_TS_Preteky_cyklodreziny_3_rocnik_4
2023_07_01_TS_Preteky_cyklodreziny_3_rocnik_5
2023_07_01_TS_Preteky_cyklodreziny_3_rocnik_6
2023_07_01_TS_Preteky_cyklodreziny_3_rocnik_7
2023_07_01_TS_Preteky_cyklodreziny_3_rocnik_8
2023_07_01_TS_Preteky_cyklodreziny_3_rocnik_9