18.12.2018 BREZNO. Už čoskoro sa začnú prvé práce na stavbe najvyššej vyhliadkovej veže na Slovensku. Veža bude stáť na Horných Lazoch odkiaľ bude výhľad na všetky smery regiónu Horehronie. 

V utorok 18. decembra sa stretli predseda BBSK Ján Lunter a primátor mesta Brezno Tomáš Abel slávnostne poklepkali základný kameň na výstavbu najvyššej slovenskej vyhliadkovej veže. Slávnostné poklepkanie kameňa sa uskutočnilo na výnimočnom mieste historického ovocného sadu v lokalite Banisko pri Brezne. Takmer 40 metrov vysoká vyhliadková veža bude stáť na vrchole Horné Lazy, odkiaľ budú mať návštevníci výhľad na majestátne Nízke Tatry ale aj na Brezno, či Horehronské podolie. 

Obľúbená turistická oblasť v blízkosti lyžiarskeho strediska Mýto Ski centrum a Dedečkovej chaty sa tak rozrastie o ďalšiu turistickú atrakciu. Prístup k veži bude možný počas celého roka. V lete pešo alebo na bicykli po novej vyznačenej cyklotrase. V zime po upravených bežkárskych tratiach na lyžiach. „V Brezne pribudne dominanta, ktorá priláka do regiónu opäť viac návštevníkov, sme veľmi radi že najvyššia veža bude stáť práve nad mestom a turisti budú mať celé Horehronie ako na dlani“ uviedol Tomáš Abel, primátor mesta Brezno. 

Počas slávnostného poklepkania kameňa bol odhalený aj 3D model veže a zúčastnení mali možnosť pozrieť si videoprojekciu vyhliadkovej veže. Na motív vtáčej perspektívy, akú bude samotná veža ponúkať, vzleteli k nebu vznešené dravce, ktoré predstavili riaditeľ Mgr. Pavol Michal spolu so žiakmi zo Základnej školy s materskou školou Maximiliána Hella z Banskej Štiavnice, kde sa predmet sokoliarstvo aj vyučuje. 

Financovanie stavby zabezpečuje mesto Brezno taktiež aj s podporou financií BBSK. „Cestovný ruch v Banskobystrickom kraji napreduje a každým rokom do regiónov prichádza viac turistov, vyhliadková veža bude jedným z lákadiel, ktoré bude región ponúkať“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. 

Vyhliadková veža ale nie je jedinou novinkou, ktorá prispeje k rozvoju cestovného ruchu v regióne. Úsek cesty od kruhového objazdu v obci Bystrá až po odbočku k obľúbenému hotelu Partizán bol už niekoľko rokov v dezolátnom stave. Tento stav sa pred niekoľkými týždňami zmenil aj vďaka financiám z Banskobystrického samosprávneho kraja.

„Časť frekventovanej cesty smerujúcej do lyžiarskych stredísk Jasná Nízke Tatry (juh) či Ski Tále resort dostala nový asfaltový koberec a tým sa zlepšil komfort cestovania stovkám turistov, ktorí denne tento úsek cesty využívajú nielen počas zimy ale počas celého roka“uviedol Ľuboš Ďurinďák, predseda predstavenstva OOCR REGIÓN HOREHRONIE. 

Nová asfaltová cesta sa napojila na už opravený úsek cesty a vytvorila súvislú kvalitnú cestu z Bystrej až na parkovisko v Krupovej Jasná Nízke Tatry. „Kvalitné a bezpečné cesty sú jedným zo základných predpokladov pre ďalší rozvoj cestovného ruchu preto investujeme nemalú čiastku financií práve do opravy nevyhovujúceho stavu komunikácii, ktoré sú denne využívané“ uviedol Ondrej Lunter, predseda správnej rady RA BBSK, n. o.

Kvalitnej novozrekonštruovanej ceste sa teší aj starosta obce Bystrá, Marian Alberty: „Obec Bystrá je dopravným uzlom v tejto lokalite Horehronia, ktorou prejde denne stovky áut s turistami, ktorí si prišli vychutnať dovolenku v regióne, som rád, že cesta je bezpečnejšia a zodpovedá aj kvalitným službám v regióne.“