V obci Šumiac slávnostne otvorili najstaršiu saunu na Slovensku, ktorú postavil v roku 1919 Michal Demo v ústí Šumiackej doliny. Miestni obyvatelia ju nazývali „kupieľka.“ Počas návštev Horehronia sa sem chodil saunovať aj známy fotograf Karol Plicka. Zrekonštruovaný objekt bude slúžiť ako miestne múzeum a pre návštevníkov bude sprístupnený celoročne. Navštíviť ju budú môcť aj so sprievodcom.

Sauna bola postavená po vzore parnej ruskej sauny. Jej staviteľ, Michal Demo, sa do tejto krajiny dostal počas prvej svetovej vojny, kde padol do zajatia. Neskôr bol pridelený na prácu do mlyna ku grófovi Tolmačovovi v Saratove. Počas štyroch rokov strávených v zajatí sa priučil mlynárskemu remeslu a oboznámil sa aj s miestnymi obyčajami. Jednou z nich bola dlhoveká tradícia parného saunovania s použitím brezových prútov a bylín, ktorá siaha až do 11. storočia. Zmena pomerov v krajine umožnila Michalovi vrátiť sa v roku 1917 na Slovensko. Spolu s jeho budúcou manželkou Máriou Rostovskou sa podujali na niekoľkomesačný návrat domov. Na začiatku Šumiackej doliny zasadili orech, postavili dom, mlyn a vedľa potoka parnú saunu.  

Pôvodne bola budova sauny drevená. Vďaka jej bielej omietke ju bolo pri potoku vidieť už z diaľky. Pri jednej z búrok na ňu spadol strom a vážne ju poškodil. Aby bola sauna pred vrtochmi počasia lepšie chránená, rozhodol sa ju niekedy v 60. rokoch Michal Demo prestavať na murovanú. Odvtedy stála na svojom ikonickom mieste, pomaličky chátrala a nakoniec bola obeťou vandalizmu. Myšlienka na jej rekonštrukciu a záchranu začala v roku 2019, keď sa obec s odobrením potomkov Michala Dema rozhodla objekt zlegalizovať, vďaka čomu ho neskôr mohla nadobudnúť do vlastníctva. Rekonštrukcia sauny stála takmer 10 000€, obec získala 8 300€ na jej obnovu cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK.

Pomocnú ruku tomuto projektu od prvotnej myšlienky, až k opätovnému uvedeniu do života vodou zo Šumiackeho potoka, podávala i Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Sauna bude otvorená pre návštevníkov celoročne, vo vybraných termínoch ju bude možné navštíviť so sprievodcom. Zážitok pod názvom Zaži šumiacku kupieľku doplní ponuku aj krajskej cestovnej kancelárie. Pôjde o termíny 1.7., 19.8., a 26.8., kedy do tejto lokality jazdí Horehronský expres na trase Brezno – Dedinky. Návštevníci regiónu tak môžu spojiť cestu nostalgickým vláčikom so spoznávaním histórie Šumiaca. Z vlakovej stanice Červená Skala, kde vláčik stojí, bude v tieto dni zabezpečená doplnková doprava do Šumiaca, aj za týmto zážitkom.

Pôvodná sauna bude slúžiť ako múzeum, no obec sa chystá postaviť aj jednu novú, ktorá by mohla byť v prevádzke v podobnom režime ako sauna v Spišskom Hrhove.

Šumiacka sauna je exkluzívne miesto, nakoľko nikde inde na Slovensku sa nenachádza podobná zaujímavosť. Vyzdvihuje to obec Šumiac, ktorá je o to viac jedinečnou. Rekonštrukcia objektu podnietila obec začať s projektom novej lesnej sauny, ktorá bude funkčná a ktorou sa obnoví tradícia saunovania pod Kráľovou hoľou. Štúdia novej sauny je už na svete, za návrh vďačíme architektovi Petrovi Jurkovičovi a Krajskej organizácii cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá štúdiu darovala obci.

2022_05_27_Otvorenie_demovej_kupielky
2022_05_27_TS_Otvoreni_demovej_kupielky
2022_05_27_TS_Otvorenie_demovej_kupielky_3
2022_05_27_TS_Otvorenie_demovej_kupielky_4
2022_05_27_TS_Otvorenie_demovej_kupielky_5
2022_05_27_TS_Otvorenie_demovej_kupielky_6
2022_05_27_TS_Otvorenie_demovej_kupielky_7
2022_05_27_TS_Otvorenie_demovej_kupielky_8