Regionálny produkt Horehronie

Regionálny produkt Horehronie

Značka Regionálny produkt Horehronie  je značka kvality, ktorá sa používa na  označenie výrobkov, produktov a služieb s pôvodom v regióne Horehronie.

Očká, ktoré oblečú i zahrejú

MINIATÚRY VYŠÍVANÝCH ČEPCOV (KÁPIEK) S HOREHRONSKÝM MOTÍVOM

Krása mladých diev v čepci ukrytá

Learn More

Láska k Horehroniu a jeho tradíciám na seba nenechala dlho čakať. V šikovných rukách reštaurátorky historického textilu tak začali vznikať malé dielka, ktoré pripomenú krásu, vznešenosť a bohatosť horehronských krojov. Práve čepiec – kápka, patrila k neodmysliteľným častiam ženského kroja a bola symbolom vydatej ženy, ktorá si ho vyšívala ešte ako slobodná deva. Jedinečnosť tejto krojovej súčiastky premenila čo najvernejšie pani Iveta Haringová do jej zmenšenej podoby, ktorá vyniká krížikovými výšivkovými ornamentami a typickým hrotom charakteristickým pre kápky z horehronských dedín Polomka či Závadka nad Hronom. Tak vám i v diaľkách tajuplne pripomenú mladú devu, ktorá sedí vo svojej komôrke a usilovne vyšíva čepiec, čo v doživotný zväzok sa na jej hlave premení.

Bratislava

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Aktivita realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Banskobystrického samosprávneho kraja.