V piatok podvečer ožilo breznianske námestie otváracím ceremoniálom Medzinárodných pretekov na krňačkách, ktoré boli zahájené ľudovým sprievodom za doprovodu Ľudovej hudby Kučeravý javor. Sprievodu sa zúčastnil primátor Tomáš Abel, ako aj podpredseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horehronie Martin Alberty. Súčasťou sprievodu, ako aj samotného ceremoniálu bol Folklórny súbor Šťastné detstvo.

Okrem pozitívnych a povzbudivých slov zo strany primátora mesta Brezno, Tomáša Abela a ostatných organizátorov, sa mohli nie len pretekári, ale aj diváci zúčastniť rôznych súťaží spätých priamo s tradíciami krnohárov. Nemohla chýbať ani ukážka tradičných krnohov spojenej s primárnym využitím krňačiek pri práci našich predkov.

Následne, v soboru sa uskutočnili, po dvojročnej pauze, na južných svahoch lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry, tradičné preteky na krňačkách. V poradí už 4. ročník o Veľkú cenu Jasnej bol venovaný memoriálu Vladka Dekréta, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou tohto podujatia a významným reprezentantom za región Horehronie i Slovensko na rôznych medzinárodných pretekoch a súťažiach v tejto netradičnej športovej disciplíne.

Samotné podujatie odštartovala exhibičná jazda, účasť na ktorej prijal podpredseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horehronie Martin Alberty a zástupca za lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry z TMR a.s., Šimon Parobek. Po týchto jazdách nasledovali samotné preteky 30 družstiev v 4 kategóriách: muži, ženy a zmiešané tímy s jazdou na klasických nepodkutých dvojkrniach a jazda na podkutých štvorsaniach, ktoré sú charakteristické pre Švajčiarov.

Okrem štvorsaní sa švajčiarska posádka pochválila aj najväčšími krňačkami na svete, ktoré dosahujú neuveriteľné rozmery, s dĺžkou 6,40 metrov o váhe 520 kg. Tieto sane mali možnosť diváci vidieť už počas otváracieho ceremoniálu v Brezne, kde boli sane vystavené. Tieto certifikované, najväčšie krňačky na svete počas sobotňajšieho preteku, ich výrobca Fritz Dóni daroval Horehroniu, keďže, ako sám poznamenal, má s našim regiónom spojené srdečné spomienky.

Tradície, dobré jedlo, ľudová hudba, kroje a sprievodné aktivity boli opakovane zárukou veľkolepej zábavy, o ktorú v tento deň nebola zaručene núdza, pretože preteky na krňačkách sú v prvom rade zábavným i adrenalínovým zážitkom pre pretekárov, a taktiež výborným lákadlom pre divákov ako stráviť deň v krásnom horskom prostredí a povzbudiť krňačkových nadšencov. Práve pre nich bola v tento deň pripravená výzva zdolať 2 300 metrov dlhú trať s prevýšením 400 metrov, ktorú prijali s nadšením i pokorou zároveň. Štart pretekov bol situovaný v lokalite Kosodrevina a cieľová zóna v Krupovej.

V kategórii podkutých dvojsaní pretekal len jeden tím, preto bolo prvenstvo zmiešaného švajčiarskeho tímu v zložení otca a dcéry, Fritza Dóni a Moniky Dóni, jasné.

Ženskú kategóriu ovládli na treťom mieste Daniela Oceľová a Patrícia Piliarová, na druhom mieste Ľubomíra Stieranková a Alexandra Vestegová a na prvom mieste Zuzana Majchútová a Dominika Golianová.

V zmiešanej kategórii to bola na treťom mieste dvojica Lucia Tatárová a Radovan Tomáš, na druhom mieste Milan Chovanec a Renáta Kubove, no a na najvyššom stupni víťazov sa umiestnil manželský pár Jozef a Martina Vrbovskí.

Ocenenie v mužskej kategórii si prebrali na treťom mieste Miroslav Zelenčík a Ladislav Ridzoň, na druhom mieste Peter Stieranka a Pavol Zlúky a na prvom mieste Alexander Murín a Jakub Víchr, ktorým rovnako pripadlo aj ocenenie Putovného pohára „O veľkú cenu Jasnej“.

Všetkým účastníkom a oceneným gratulujeme!

 

Výsledná listina:

2023_02_25_TS_krnacky_1
2023_02_25_TS_krnacky_2
2023_02_25_TS_krnacky_3
2023_02_25_TS_krnacky_4
2023_02_25_TS_krnacky_5
2023_02_25_TS_krnacky_6
2023_02_25_TS_krnacky_7
2023_02_25_TS_krnacky_8