Hutnícky skanzen

Hutnícky skanzen

Na vápencovom brale Skalka na Závoze, ktorá sa rozprestiera neďaleko obce Valaská, nájdete nenápadný Hutnícky skanzen, ktorý svojou existenciou odkazuje na dejiny baníctva a hutníctva s regionálnym rozsahom.

Súčasťou komplexu Hutníckeho skanzenu sú podzemné železné bane s dobývacím vybavením, najstaršia železiareň Keltov pochádzajúca z 1. storočia, železiareň poháňaná silou vody z obdobia renesancie a z obdobia premyslenej revolúcie, kaplnka, kováčska dielňa, rozhľadňa ponúkajúca výhľady na okolie Valaskej a údolie Hrona, pilierová pec a nákladná lanovka na prepravu rudy.


Súčasťou exkurzie trvajúcej približne hodinu je i audiovizuálna prednáška venovaná zanikajúcim remeslám. Okrem hutníckych prevádzok si návštevníci prezrú starú železnú baňu aj uhliarsku dielňu, kde sa vyrába drevné uhlie – palivo pre taviace pece. Medzi exponátmi sa nachádzajú aj výrobky z kujného železa, odliatkov, valcovanej ocele aj lisovaných a smaltovaných hrncov. Pred 220 rokmi v Hronci odliali aj prvý liatinový most v Uhorsku.

Ak vás láka spoznanie regionálneho horehronského hutníctva, objednajte si vašu exkurziu telefonicky vopred a zažite časy zašlej slávy hutníctva ešte dnes!