Vlakom, drezinou, bicyklom, či na kolieskach lyžou a korčuľou? To všetko môžete zažiť na jednej trase v Hrončianskej doline. Mali by ste chuť na cyklistiku, prechádzku, piknik či unikátny cyklovýlet na koľajniciach cyklodrezinami v objatí teplých lúčov babieho leta? Vydajte sa do čarovnej a v tichu ukrytej Hrončianskej doliny, ktorá prepája dve horehronské obce Čierny Balog a Hronec.

Hrončianska dolina sa stáva jednou z najlákavejších lokalít pre mnohých návštevníkov Horehronia. Všetky generácie si v nej prídu na svoje a v obkolesení vône lesa a ticha nedotknutej prírody si môžu oddýchnuť a zároveň zašportovať. Dolina začala prekvitať práve v tomto roku, a to vďaka novej asfaltovej cykloceste.

Turistov prevedie z obce Čierny Balog – časť Krám, Hrončianskou dolinou, lemovanou Čiernym Hronom, až do obce Hronec – lokality Svätý Ján. Táto viac ako 4 kilometre dlhá cyklocesta, vedúca popri Čiernohronskej železnici, zaiste teší všetkých fanúšikov cyklistiky. Do sýtosti sa na nej vyžijú rodiny s deťmi, rekreační cyklisti aj staršie generácie, či obyvatelia z okolia, ktorí pri dochádzaní za prácou vymenili autá za bicykel.

Na svoje si, ale určite prídu aj aktívni športovci a cyklisti. Hladký asfaltový povrch je okrem cyklistiky vhodný aj pre korčuliarov či tréningy letného biatlonu. Pre tých, ktorým sa žiada celodenná cyklistika je cyklocesta Hrončianskou dolinou skvelým východiskovým miestom na turistické cyklotrasy do doliny Kamenistého potoka s pokračovaním do obce Osrblie alebo Sihla. V hlavnej letnej sezóne môžete využiť aj služby požičovne kolobežiek na stanici Čiernohronskej železnice a s radosťou sa kolobežkovať dolinou.

V letnej sezóne sa pravidelne valí začiatkom Hrončianskej doliny para z historických parných vláčikov Čiernohronskej železničky, ktorá vás do časti Šánske prepraví zo svojej hlavnej staničky v Čiernom Balogu. Každoročne začínajú pravidelné jazdy vláčikov na tejto trase najprv počas víkendov, od konca apríla do konca júna,  a počas letných prázdnin už to para tlačí naplno každý deň.

Kedysi jazdili vlaky úzkokoľajkou celou Hrončianskou dolinou, dnes už však nejazdia, no koľaj od leta tohto roka opäť nezíva prázdnotou. Práve na trati Čiernohronskej železnice v Hrončianskej doline si návštevníci môžu okúsiť aké je to bicyklovať sa po koľajniciach prostredníctvom prvých a jediných cyklodrezín na Slovensku. Jazda cyklodrezinou je vhodná aj pre rodiny s deťmi od 4 rokov, stačí mať dvoch „cyklochtivých“, ktorí budú poháňať drezinu a zvyšok posádky si už len užíva jazdu a krásy prírody. Cyklodreziny sa dajú ľahko spájať, preto môžete zažiť jedinečný zážitok skupinovej jazdy. Zážitkovú cyklojazdu Horehronskou cyklodrezinou si môžete vyskúšať počas celého týždňa, stačí si rezervovať cyklodrezinu na stránke: www.cyklo.horehronie.sk

Okrem toho všetkého je Hrončianska dolina skvelým miestom na prechádzky, ktoré si môžete spestriť piknikom či opekačkou v drevenom altánku v časti Svätý Ján s kapacitou do 20 osôb.

Dolina svojimi aktivitami neutíchne ani v zimnej sezóne. Možno už v priebehu tohto roka sa v nej na snehovej pokrývke budú tešiť milovníci bežeckého lyžovania na upravenej bežeckej trati.

Novú cyklocestu slávnostne otvárala rodáčka obce Čierny Balog a slovenská reprezentantka v biatlone, Paulína Fialková. Vyspovedali sme ju, aké tipy na výlety by nám na Horehroní odporučila a čo sama hovorí na cyklocestu Hrončiansku cyklocestu.

Tipy na výlety od Paulín Fialkovej nájdete TU

hroncianska_dolina_1
hroncianska_dolina_11
hroncianska_dolina_2
hroncianska_dolina_3
hroncianska_dolina_4
hroncianska_dolina_6
hroncianska_dolina_7
hroncianska_dolina_8