V historických priestoroch Hradu Ľupča sa v utorok 24. augusta 2021 konalo slávnostné odovzdávanie certifikátov Regionálneho produktu HOREHRONIE novým držiteľom v poradí už tretej výzvy v rámci projektu regionálnej značky.

Tohtoročná výzva priniesla do radov regionálnych producentov a služieb jedenásť nových držiteľov. V rámci kategórie remeselných a spotrebných výrobkov boli ocenené: miniatúry dreveníc pána Jozefa Gavuru, drevené točené výrobky pána Vojtecha Kuracinu, strieborné šperky pani Magdalény Jančurovej,  vyšívané miniatúry čepcov s horehronským motívom od pani Ivety Haringovej, sviečky zo včelieho vosku od pani Drahomíry Prachniarovej, odevné výrobky „Na ľudovú nôtu“ od pani Aleny Ďurečkovej či háčkované výrobky pani Lucie Ličkovej.

Medzi chutné a kvalitné poľnohospodárske a potravinárske výrobky sa zaradili lahodné čučoriedky a brusnice z Čučoriedkova Barbory Švarba Figľušovej, výborné ružové cuveé polosuché hroznové víno ŠUPÍN pána Jozefa Stanka a prírodná liečivá minerálna voda Brusnianka, neodmysliteľne spätá s Kúpeľmi Brusno. Pravú regionálnu kuchyňu s podporou lokálnych potravín nájdete v novo ocenenej Reštaurácii pod Orlovou v Pohorelej.

Noví držitelia sa tak môžu oficiálne prezentovať pod regionálnou značkou, ktorej cieľom je podporiť kvalitné regionálne produkty a služby, ktoré reprezentujú región Horehronie, jeho tradície, ľudí a dedičstvo. Horehronie sa tak môže pochváliť už dokopy 38 držiteľmi regionálnej značky.

Pod záštitou OOCR REGIÓN HOREHRONIE, ktorá je koordinátorom regionálnej značky na Horehroní, majú držitelia zabezpečení spoločný marketing a prezentáciu pod jednotným logom zvončeka symbolizujúceho tradíciami živé Horehronie.

Regionálne produkty z Horehronia je možné pod symbolom zvončeka nájsť či už na pultoch turisticko-informačných centier v Brezne a na Bystrej, ale aj v online e-shope projektu s názvom „Regionálne pulty“, ktorý funguje s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Samotný projekt regionálnej značky je v regióne tiež spolufinancovaný Ministerstvom dopravy a výstavby SR.

Počas slávnostného odovzdávania certifikátov sa o príjemnú atmosféru postaralo hudobné zoskupenie Ondrej Druga a kamaráti, známe z folklórnej šou Zem spieva či skupina historického šermu Berezun z Brezna, ktorá do hradu priniesla nádych zašlej slávy ľupčianskych hradných pánov.

2021_08_24_Odovzdavanie_RZ_3
2021_08_24_Odovzdavanie_RZ_3_2
2021_08_24_Odovzdavanie_RZ_3_3
2021_08_24_Odovzdavanie_RZ_3_4
2021_08_24_Odovzdavanie_RZ_3_5
2021_08_24_Odovzdavanie_RZ_3_7
2021_08_24_Odovzdavanie_RZ_3_8
2021_08_24_Odovzdavanie_RZ_3_9