Biatlonový areál je súčasťou obce Osrblie, ležiacej medzi horami  Slovenského rudohoria, neďaleko od kultúrneho, spoločenského a administratívneho centra Horehronia mesta Brezna a 20 km od vyhľadávaných turistických centier Nízkych Tatier – Juh.

Majiteľom areálu je Slovenský zväz biatlonu. Je to jediný biatlonový areál na Slovensku, kde je možné organizovať medzinárodné a národné súťaže v biatlone. Zabezpečujeme tu optimálne tréningové podmienky pre aktívnych športovcov, amatérov a širokú športovú verejnosť počas celého roku.

Biatlonový areál Osrblie bol zaradený v roku 2001 do Národného programu rozvoja športu a v súčasnosti patrí medzi areály s mimoriadnym prínosom pre obyvateľov Slovenska a pre rozvoj cestovného ruchu na Horehroní.

Národné biatlonové centrum Osrblie slúži na prípravu biatlonistov od žiackych kategórií až po reprezentačné družstvá. Celoročne sa v ňom uskutočňujú národné súťaže o Viessmann pohár a medzinárodné súťaže pod hlavičkou IBU (International Biathlon Union) v klasickom zimnom a tiež v letnom biatlone. Pravidelne sú to tiež Majstrovstvá Slovenska v biatlone, IBU cup (Svetový pohár - B kategórie).  Okrem toho je dejiskom ďalších súťaží v biatlone (Stredoeurópsky pohár, Preteky olympijských nádejí, Svetová zimná univerziáda) a mnohých podujatí v letnom biatlone. V areáli NBC sa konajú aj iné ako biatlonové akcie, ako je zraz motorkárov, tréningy a súťaže v bežeckom lyžovaní, orientačný beh, športové dni rezortov a firiem, resp. rôzne propagačné a prezentačné podujatia, teambuildingy (napr. Viessmann deň) ...

História Areálu biatlonu Osrblie sa začala písať v roku 1981, kedy sa biatlon v jeho vtedajšej podobe presťahoval do Osrblia z „Nízkotatranského chráneného územia“ Táľov. Prvé preteky sa uskutočnili „na zelenej lúke“. Postupne sa areál začal budovať a meniť. Ako prvá bola vybudovaná strelnica, ktorá bola v ďalších rokoch niekoľkokrát prestavovaná. Najvýraznejšie úpravy areálu s najväčšími investíciami za veľmi výraznej podpory manažmentu Železiarní Podbrezová, boli zrealizované v rokoch 1995 a 1997  pred Majstrovstvami sveta v biatlone v roku 1997. V tom čase patril  areál biatlonu v Osrblí k najlepším a najmodernejším svojho druhu na svete. Slovensko v ďalších rokoch napísalo podobne významnú kapitolu aj pri organizovaní Majstrovstiev sveta a Majstrovstiev Európy v letnom biatlone. Okrem toho sa nám podarilo v spolupráci s mestom Brezno a breznianskou samosprávou zorganizovať juniorské Majstrovstvá sveta a päť svetových pohárov v biatlone, pričom veľkou oporou v spolupráci nám bol aj Klub biatlonu Osrblie. 

Posledne sa tu konalo 4.kolo druhej najvyššej biatlonovej ligy IBU CUP 2020.

Kontakt

+421 911 633 119       info@horehronie.sk

© 2024, Horehronie.sk
Image
Image
Image

Aktivita realizovaná s finančnou podporou
Ministerstva cestovného ruchu
a športu Slovenskej republiky

Vyhľadávanie