10 tipov pre dovolenku s deťmi

Obľúbená horská destinácia Horehronie ponúka nevšedné zážitky v objatí hôr Nízkych Tatier pre dobrodruhov, zabudnuté miesta pre romantikov a tajuplné príbehy pre malých bádateľov.

Členitý región leží v srdci Slovenka v údolí druhej najdlhšej rieky Hron. Údolie chránia zo severu majestátne Nízke Tatry, z juhu Slovenské rudohorie, Poľana, či Muránska planina. A tak je Horehronie destinácia ako stvorená pre dovolenku snov horlivý turistov, cyklistov ale i rodiny s deťmi a relaxu chtivých dovolenkárov.

10 tipov pre dovolenku s deťmi

  1. Horehronský expres

Horehronský expres – historická mašina zo 70. rokov minulého storočia jazdí na trase Brezno – Dedinky, Mlynky ku k pokladom ukrytým na rozmedzí troch národných parkov Nízke Tatry, Slovenský raj a Muránska planina. Jazda cez monumentálne technické pamiatky – Telgártsku slučku - Strakošský a Chmarošský viadukt, tunel Kornela Stodolu, či najvyššie položený tunel na Slovensku  je skutočným zážitkom nielen pre milovníkov vlakov.

  1. Parná zubačka na Salaš Zbojská

Do sedla Zbojská jazdí európsky unikát – parná ozubnicová železnica. Ponúka výhľady z tridsaťmetrových viaduktov. A kam Vás vlastne dopraví? Za vôňou tradičných bryndzových halušiek, pravej žinčice a baraninky na Salaš Zbojská. Výnimočné zážitky, jazda Zbojníckou strelou, na koňoch, vyhliadková veža alebo Chodník zbojníka Jakuba Surovca rebríkmi v Čertovej tiesňave.  To je len zlomok zbojníckych zážitkov, ktoré vás tu čakajú. Na zubačku sa v sedle Zbojská nadpája aj Horehronský expres, ktorý Vás dopraví na výlet do kráľovského mestečka Brezno.

      3. Nech to para tlačí!

A kde vás čaká ďalší vlak? Predsa nestarnúca historická parná Čiernohronská železnička v Čiernom Balogu. Lesná úzkokoľajka má v Balockých lesoch svoje miesto od roku 1909. Dnes ale vozí turistov priamo do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, odkiaľ je už len na skok Dobročský prales.

Aj toto leto čaká turistov večerná jazda Astrovlakom do Lesníckeho skanzenu s astronomickou prípravou v horárni a pozorovanie nočnej oblohy teleskopickými  ďalekohľadmi.

  1. Cyklobusom so sprievodcom

Či už ste aktívny alebo rekreačný  športovec, aktívna dovolenka môže byť i zábavou. Pravidelné cyklovýlety Cyklobusom Vám ukážu skryté krásy a tajuplné miesta bezpečne so sprievodcom. Elektrické bicykle na Horehroní ponúka až 6 E-bike požičovní a objednať si ich môžete pohodlne online na www.cyklo.horehronie.sk Tu nájdete odporúčané okruhy podľa náročnosti s popisom, galériou a mapou s GPX. Požičať si môžete aj detský e-bike, sedačku alebo cyklovozík  a zdolať aj najvyšší cyklobod na Slovensku Kráľovu hoľu 1 976 m n. m.

  1. Bikepark v Nízkych Tatrách

Horehronie tento rok láka aj vskutku náročných cyklistov v Mýto, Ski & Fun centre. Lanovka vás vyvezie nad Mýto pod Ďumbierom (898 m n. m.), odkiaľ sa s výhľadom na Chopok budete môcť spustiť horskými bike trailmi všetkých náročností, čaká Vás aj Family trail, pumptrack, či Kids skill trail. V blízkosti vrcholovej stanice nájdete horskú Dedečkovu chatu s regionálnymi špecialitami a po krátkom výšľape k vysielaču v okolí Breznianskej skalky sa vám otvorí výhľad na Brezno a Horehronské Podolie.

  1. Dračia cesta na Chopok, Upírsky chodník pod Chopkom

Pre rodiny s deťmi a starých rodičov s vnúčatami rozhodne odporúčame okrem jazdy lanovkou v Mýto, Ski & Fun centre aj výlet lanovkami na obe strany Chopku. Moderné kabínové prepojenie z Krupovej cez Chopok na Liptov v Jasnej, gurmánske zážitky s výhľadmi na Nízke i Vysoké Tatry, alebo čriedu kamzíkov pasúcich sa na holiach určite stoja zato. Pešiu turistiku Vám spríjemní detský chodník Dračia cesta. Pre nebojácnych dobrodruhov odporúčame aj detský chodník o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi v Hornej Lehota, ktorý bude 16.augusta sprevádzať podujatia Upírska svetlá noc.

  1. Pravé letné osvieženie – splav, kúpanie a jaskyne

A aké by to bolo leto bez kúpania. Horehronie ponúka prírodné kúpanie na Krpáčove a vodnú nádrž Tále, kúpalisko v Podbrezovej, Jasení, či Palcmanskú Mašu cestou z Horehronského expresu. Turistov osvieži pramenitá voda z Vajskovských a Predajnianskych vodopádov Nízkych Tatier. Pravé letné schladenie prinášajú aj Bystrianska jaskyňaJaskyňa Mŕtvych Netopierov pod Ďumbierom.

Dobrodruhov iste zláka splav rieky Hron takmer až po Hrad Ľupča, ktorý sa týči nad obcou Slovenská Ľupča od 13. storočia na návrší posledného výbežku Nízkych Tatier. Návštevníkov čaká skutočné skvostná prehliadka. Podzemné krásy a príjemnú klímu v letných horúčavách ukrýva Bystrianska jaskyňa so speleoterapiou, či expedičná Jaskyňa Mŕtvych Netopierov.

  1. Relax pre celú rodinu i romantické duše

Aktívny oddych znamená aj dokonalý relax. Pokoj na duši a znovuzrodenie tela vám prinášajú top wellness a SPA zariadenia v lone prírody stvorené pre romantické okamihy i zábavu pre rodiny s deťmi. Rodiny uvítajú wellness svet pre deti v hoteli Partizán. Horúce vírivé vody pod holým nebom vás čakajú na Salaši Zbojská. Po kvalitnom golfovom výkone si môžete v Ski, Golf & Hotel rezorte na Táľoch vychutnať aj wellness s bazénom v hoteli Stupka a získa si vás aj jedno z najväčších wellness centier v Hoteli Bystrá.

  1. Detská golfová akadémia

Doprajte deťom objaviť svet golfu pod vedením trénerov s možnosťou získania zelenej karty alebo so zámerom zlepšiť si hru. Na výber máte medzi dennou golfovou školou a pobytovým táborom, kde sú deti pod dohľadom kvalifikovaného pedagogického dozoru a medzi novými kamarátmi. Oba typy akadémií sú určené pre začiatočníkov aj pokročilých hráčov v Ski, Golf & Hotel rezorte na Táľoch.

  1. Regionálne pulty a Babičkina letná škola

Nové turisticko-informačné centrum Horehronie v obci Bystrá je v dreveničke dvesto metrov od Bystrianskej jaskyne a ponúka informácie a regionálne produkty z Horehronia. Každú stredu sa môžete priučiť remeslu v Babičkinej letnej škole.

Fotogaléria:

dovolenka_na_slovensku_1
dovolenka_na_slovensku_10
dovolenka_na_slovensku_11
dovolenka_na_slovensku_2
dovolenka_na_slovensku_3
dovolenka_na_slovensku_4
dovolenka_na_slovensku_5
dovolenka_na_slovensku_6
dovolenka_na_slovensku_7
dovolenka_na_slovensku_8
dovolenka_na_slovensku_9