Salaš Zbojská (06. mája 2018) – Počas prvomájového predĺženého víkendu na Horehroní, doliny rozozvučia zvonce stoviek oviec z rôznych chotárov, ktoré budú tradične po prvýkrát v roku vyháňané spoločne na pašu za sprievodu ovčiarov s rodinami a podľa zvykov valachov s požehnaním statku.

Návštevníci objavia tajomstvá pastierstva, výrobu ovčiarskych produktov a to všetko v sprievode bohatého kultúrneho programu a s ochutnávkou valaskej kuchyne zo Salaša Zbojská, či chuťoviek šéfkuchára Ivana Rusinu. 

 ,,Dátum nie je náhodný, výnimočné obdobie v roku sa spája so sv. Jurajom, ktorý, otvára zem bylinám a hadom, čo pre pastierov znamená začiatok poľnohospodárskeho roka a čas pre spásanie a produkciu zdravého ovčieho mlieka,“ uviedol Igor Vlček, majiteľ Salaša Zbojská.

Podľa starých zvykov sa zozbierajú všetky ovce z chotárov, statok spoločne s valachmi, ktorým budú ovce zverené po celý rok, požehná farár.

 S cieľom uctiť si ducha našich predkov, ale i každodennú prácu valachov, ktorým vďačíme za výborné ovčie produkty, či už syr, oštiepky alebo bryndzu sa rozhodli oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE a Salaš Zbojská zorganizovať toto jedinečné podujatie.

Okrem tradícii sa návštevníci môžu tešiť na silné hlasy mužskej speváckej skupiny Krnohári, ale i ženského tria Nezábudky, folklórneho vystúpenia tanečnej školy Tančekovo. Pastierske hudobné nástroje od výroby cez ich tóny prevedie výnimočný multiinštrumentalista Michal Smetanka.

V areáli Salaša Zbojská budú rozvoniavať tradičné valaské pokrmy z vlastnej produkcie farmy, takže núdza nebude ani o výborné syry, bryndzové, či syrové halušky.  „Gurmáni sa môžu tešiť na špeciality z obľúbenej jahňaciny či čerstvý, domáci chlebík“, povedal známy šéfkuchár Ivan Rusina, ktorý učí ľudí variť rýchlo, zdravo a lacno v relácií Moja mama varí lepšie ako tvoja. 

Malých i veľkých očarí pohľad na ďalšie zvieratká z farmy hucule, či pravé salašnícke psy, o ktorých poslaní a zážitkoch vyrozprávajú príbehy praví pastieri. Umenie našich predkov predstavia remeselníci z regiónu, tešiť sa môžete na výrobky z dreva, prútia, košíky, drevené hračky, oblečenie z modrotlače, ľanu s ľudovým vzorom a výšivkami, vankúše, obrusy  a ručne maľované drevené predmety, obrazy dreveníc, ale aj maľovanie kraslíc.  Predstaví sa Múzeum miniatúr z Pohorelej.

Program spestrí a bude ním sprevádzať moderátor Marek Poliak, ktorý si pripravil zaujímavé valaské súťaže. Všetci sú vítaní i v tradičných krojoch, podujatie bude prebiehať v čarovnom prostredí salaša, preto si nezabudnite zobrať deky a vychutnať čerstvý vzduch priamo pod holým nebom za sprievodu „bečania“ oviec a štrngania zvoncov.


Podujatie je bez vstupného a návštevníci s Kartou Horehronca a Horehronie Card budú mať zadarmo aj dopravu  a to  medzi Salašom Zbojská - Breznom - Mýtom pod Ďumbierom - Bystrou a rekreačnom oblasťou Tále podľa platného grafikonu.