Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne. Ročne ju navštívi až 70 000 turistov. Je medzi nami už 111 rokov a pre turistov premáva od roku 1992.

Aj tento rok sa plánovalo tradičné otvorenie vláčikovej sezóny 1. mája. Vzhľadom na opatrenia v súvislosti so zamedzením šírenia vírusu Covid-19, historické vlaky Čiernohronskej železnice netrpezlivo čakali na prvé odfúknutie pary.
Od 8. mája Čiernohronská železnica víta prvých návštevníkov. Vláčiky jazdia podľa aktuálneho cestovného poriadku, ktorý nájdete aj na www.chz.sk.
V areáli stanice je umiestnených viacero stojanov s dezinfekčnými prostriedkami, vstupenky do vlakov sa predávajú za prísnych hygienických opatrení spoza ochranného skla. Povinnou výbavou pre personál a návštevníkov je rúško. Vstup do malého staničného múzea je regulovaný, železnica zároveň zakúpila niekoľko germicídnych žiaričov, ktoré sa používajú na dezinfekciu vzduchu od baktérií a vírusov.

Výhodou Čiernohronskej železnice je 20 otvorených vagónikov, z ktorých je nielen krásny výhľad, ale návštevníci v nich môžu sedieť po jednom a dodržať tak predpísaný odstup. Jedinečné balocké scenérie určite potešia nielen železničných nadšencov, ale aj všetkých milovníkov prírody. Pre návštevníkov železničky je sprístupnená aj reštaurácia Lampáreň. V jej ponuke nájdu výborné domáce jedlá, slovenské špeciality, ale aj kávu zo súkromnej pražiarne. K dispozícii je aj vonkajšia terasa a jedlo si tak môžu vychutnať za hvizdu parnej mašinky.

Cestovný poriadok počas vedľajšej sezóny od 8.5 – 26.6.2020

Čiernohronská železnica aktuálne premáva na 3 trasách. Počas pracovného týždňa jazdia vláčiky do Vydrovskej doliny podľa pravidelného cestovného poriadku pri zakúpení minimálne 3 celých vstupeniek. Parná lokomotíva smer Šánske a smer Dobroč jazdí zatiaľ len v soboty.Všetky vlaky začínajú a končia v Čiernom Balogu – vo východiskovej stanici železničky. Do vagónov je zabezpečený bezbariérový prístup, vycestovať môžete aj so svojimi domácimi miláčikmi.

ciernohronska_1
ciernohronska_2
ciernohronska_3
ciernohronska_4

1. ZELENÁ TRASA DO VYDROVSKEJ DOLINY A LESNÍCKEHO SKANZENU (4 km)
Motorový vláčik do Vydrovskej doliny jazdí denne pri zakúpení min. 3 celých vstupeniek. Z Čierneho Balogu odchádza vlak v časoch: 9.30 h, 10.30 h, 11.30 h, 13.00 h, 14.00 h, 15.00 h, 16.00 h.
Historickým vláčikom sa preveziete jednou z najkrajších a najčistejších dolín Slovenska, celým Lesníckym skanzenom. Ľubovoľne môžete prerušiť cestu, prejsť si chodníky Lesníckeho skanzenu a ktorýmkoľvek nasledujúcim vláčikom sa vrátiť späť. Na tejto trase premávajú vlaky s motorovými rušňami a so súpravou otvorených výletných vozňov.

2. MODRÁ TRASA CEZ FUTBALOVÉ IHRISKO NA DOBROČ (4 km)
Parný vláčik jazdí iba v SOBOTU
Svetovou raritou tejto trasy je jazda vlaku pomedzi tribúnu a futbalové ihrisko, kde sa odohrávajú mieste derby. Na konci trasy je 10-minútová prestávka a detské ihriská.
Z Čierneho Balogu odchádza vlak v týchto časoch: 11.00 h, 14.00 h.

3. ČERVENÁ TRASA NA ŠÁNSKE (5 KM)
Parný vláčik jazdí iba v SOBOTU
Historickým vláčikom sa preveziete na okraj obce Čierny Balog, počiatok krasovej Hrončianskej doliny a v závere je 10-minútová prestávka pri odpočívadle s preliezkami.
Hrončianskou dolinou zároveň vedie cyklochodník s asfaltovým povrchom bez prístupu motorovej dopravy až do obce Hronec.
Z Čierneho Balogu odchádza vlak v týchto časoch:10.00 h, 12.00 h, 15.00 h.

Návštevníci sa môžu tešiť na hlavnú sezónu, ktorá začína 27. júna, kedy budú vláčiky Čiernohronskej železnice jazdiť denne na všetkých troch trasách.

Cenník 2020
Čiernohronská železnica ponúka zvýhodnené cestovné nielen pre väčšie skupiny a rôzne vekové kategórie.
Počas dňa odporúčame skombinovať všetky tri trasy, v ponuke sú zvýhodnené vstupenky na viac trás, zvýhodnené rodinné vstupenky a vstupenky pre starých rodičov s vnúčatami. Ušetriť môžete aj so zľavovou kartou Horehronie card. Deti do 3 rokov sú zdarma. 

Novinkou sú dvojdňové vstupenky. Všetky tri trasy tak návštevníci môžu absolvovať postupne počas dvoch nasledujúcich dní. Ocenia to najmä rodiny s malými deťmi, pre ktoré je niekedy časovo veľmi náročné stihnúť všetky tri trasy naraz.