(Brezno, 02. 02. 2018) – Akousi pomyselnou vstupnou bránou na Horehronie je kráľovské mesto Brezno. Na jeho námestí sa pýši mestská veža, nazývaná aj zvonica. Historický večerný pochod mestom s rytiermi, mečmi a ohňom je naozajstnou raritou.

Atmosféru dotvoril Dychový orchester Brezna vystúpením pod holým nebom. Časy dávno minulé priblížil výklad Horehronského múzea. Za silného bubnovania a trúbenia breznianskych rytierov tajomný pochod pokračoval v tradičnej Stodole projekciou v Premenách času.

„Večerný pochod začal o 17:00 hod. pred mestskou vežou v Brezne, ktorá historicky v tej deň otvorila svoje brány a účastníci pochodu mohli nazrieť do jej tajomných priestorov.“ povedala Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Záujem nahliadnuť do jej priestorov spájal všetky vekové kategórie od tých najmladších až po tých najmúdrejších. Akékoľvek svetielka, čelovky boli vhodnou pomôckou pri orientácii počas vstupu do mestskej veže. K histórii breznianskeho rytiera neodmysliteľne patrí šermiarstvo, brnenie či ohnivé fakle. To všetko bolo súčasťou piatkového večera.

Tóny Dychového orchestra Brezno vítali pochodujúcich pred Horehronským múzeom spolu s kurátorkou, ktorá odhalila zaujímavosti časov dávno minulých. Rytier Bombura a jeho história v piatok ožili. Historický pochod mal svoj cieľ v tradičnej Stodole s videoprojekciou v Premenách času spolu s možnosťou ochutnať tradičné jedlá.