Náučný chodník Voniaca

Náučný chodník Voniaca

Štart: mesto Tisovec - námestie
Cieľ: vrchol Voniaca
Trvanie: 3:10 hod
Vzdialenosť: 9,1 km
Náročnosť: stredne náročná
Stúpanie: 740 m
Klesanie: 125 m

Náučný chodník vôňami Voniacej s príchuťou histórie
Voniaca – Tisovská Voniaca (1113 m n. m.) je výhľadové bralo medzi vrchmi Šarkanica a Strelnica a patrí k turisticky najkrajším miestam na Muránskej planine. Skalná bašta Voniacej je porastená vzácnou vápencovou flórou a jedincami smrekovca opadavého. Početné druhy rastlín počas kvitnutia dodávajú lúčke farebnosť i charakteristickú vôňu, pre ktorú dostala aj svoje pomenovanie – Voniaca.
Z turistického hľadiska je najnavštevovanejšia oblasť samotného vrcholu Voniacej s poľovníckou chatou a križovatkou značených turistických chodníkov. Práve neďaleko chaty a lúky prevoňanej záplavou rôznych rastlín a kvetov, od lavičiek na okraji brala, sa ponúkajú krásne a zaujímavé pohľady na okolité vrchy a doliny Slovenského rudohoria, na Tisovec, Hradovú, či Klenovský Vepor.

Z Tisovca

Miestnym turistickým zeleným značením z námestia v Tisovci sa dostaneme po 1,4 km na vlakovú stanicu. Tu začína zeleno značkovaný turistický chodník, ktorý nás až na vrchol Voniacej.

Štart: mesto Tisovec - vlaková stanica
Cieľ: vrchol Voniaca
Trvanie: 1:50 hod
Vzdialenosť: 3,6 km
Náročnosť: stredne náročná
Stúpanie: 620 m
Klesanie: 30 m

Náučný chodník Voniaca

Po modrom značenom chodníku vedúcom štátnou cestou smerom do obce Muráň, popri areáli Šťavice s informačným panelom, prídeme po 4 kilometroch k ďalšiemu informačnému bodu, na sedlo Dielik.
Pokračujeme ďalej modrou značkou ešte 1,5 km až na Paseky. Pri turistickom smerovníku, odbočíme zo štátnej cesty vľavo, na žlto značkovaný chodník, ktorý nás dovedie do ústia Martinovej doliny s informačným panelom o NPR Šarkanica. Dolina je takmer celá pokrytá lesmi a po bokoch ju lemujú vysoké, miestami takmer kolmé skalnaté svahy a bralá Strelnice a Šarkanice. Turistický chodník po 3,4 km dlhom stúpaní s prevýšením 520 m vychádza na malú horskú lúku, s poľovníckou chatou a informačným panelom o flóre Voniacej a PZ Voniaca.
Nad lúkou je križovatka značených turistických chodníkov. Zelenej značky z Tisovca a Sivákovej a žltej značky z Revúcej, Troch chotárov, sedla Dielik, horárne Paseky a tiesňavy Martinova dolina.

Štart: mesto Tisovec - námestie
Cieľ: vrchol Voniaca
Trvanie: 3:10 hod
Vzdialenosť: 9,1 km
Náročnosť: stredne náročná
Stúpanie: 740 m
Klesanie: 125 m

Ak sa rozhodnete prejsť celú trasu spojením obidvoch variant bude vám to trvať bez zastávok 4,5 hodiny. Celkové stúpanie a klesanie je v tomto prípade 774 metrov.