hrnet logo small

Rázovitá obec Šumiac rozprestierajúca sa pod majestátnou Kráľovou hoľou je charakteristická prekrásnou prírodou a stále živými ľudovými tradíciami. K ich udržiavaniu a zachovaniu prispejú i nové detské kroje, ktoré dala obec Šumiac zhotoviť u miestnych remeselníkov vďaka finančným prostriedkom z Fondu na podporu umenia. Detské kroje budú využité v detskom folklórnom súbore Šumiačanik, ktorý generačne nadväzuje na Folklórny súbor Šumiačan.

Detský folklórny súbor v obci pôsobí od roku 1963 ako tanečno-spevácky útvar. Jeho členmi sú žiaci základnej školy pod vedením vyučujúcich.  Práve vybudovanie vzťahu k folklóru a tradíciám u detí  je kľúčom k ich zachovaniu pre budúce generácie. V tomto procese zohrávajú dôležitú úlohu aj nové tradičné kroje.

Folklórny súbor Šumiačan je pýchou obce už od roku 1957. Reprezentuje ľudové tradície na významných podujatiach doma i v zahraničí. Ich tanečné a spevácke vystúpenia neodmysliteľne patria do kultúrneho programu osláv Zvrchovanosti Slovenska, ktoré sa každoročne konajú v Šumiaci, či k iným významným festivalom ľudovej hudby, spevu a tanca na  Slovensku. V televízii sa objavil počas šou Zem spieva, Chart show a Milujem Slovensko.

„V každej horehronskej obci sa nájde niekoľko výnimočných ľudí, ktorí sa i napriek pokročilému veku stále venujú výrobe tradičných krojov a krojových súčastí. I na Šumiaci možno nájsť niekoľko šikovných remeselníkov. Výroba jedného kroja trvá 3 až 6 mesiacov. Jednotlivé krojové súčasti vyrábajú dvaja, v niektorých prípadoch až traja remeselníci. Tradičný kroj je nedostatkovým tovarom,  jeho hodnota je vysoká a stúpa najmä preto, že výroba krojov je veľmi náročná a postupne zaniká. Toto dedičstvo sa žiaľ neodovzdáva ďalej,  vysvetľuje Jarmila Gordanová, starostka obce Šumiac. 

Mužský a ženský kroj je zložený z niekoľkých súčastí, ktoré sú dodnes označované pôvodnými názvami v šumiackom nárečí.

Ženský kroj tvorí biele oplecko (blúzka), brusľak (kašmírová vestička), riapkaná (t.j. plisovaná) sukňa s obavkom, ktorý slúži na jej uviazanie. Na sukňu sa ďalej pripevňuje opštapaný, čiže dookola farebnou niťou obšitý šurc (zástera) čiernej farby, vyšívaný kvetovanými vzormi. Horný diel dotvára štrikovaná vyšívaná šatka šavolka. Dievčatá si vlasy zdobia mašľami, vydaté ženy na hlavách nosia čepiec, spod ktorého kedysi podľa tradícií nesmel trčať ani vlas.

Mužský kroj pozostáva z bielej košele z ručne tkaného plátna, ktorá sa vyšíva, a môže sa skrášliť i železnou sponou. Zápästia zdobia pletené farebné zápiastky. Nohavice, po šumiacky chološne, sú vyrobené z ovčieho súkna. Dotvára ich ručne vyrobený remeň so železnou sponou. Čižmy kedysi vyrábali miestni remeselníci bratia Ďurčovci a pán Rybár, ktorí žiaľ už nie sú medzi nami. Keďže nemali svojich nasledovníkov, obec na výrobu čižiem oslovila firmu z Košíc.

Za výrobou nových detských krojov stojí poctivá práca týchto remeselníkov: Jozef Fujka, Eva Cerovská, Mária Hlavatá, Anna Petrová, Alžbeta Čupková, Lenka Stachurová a Júlia Čubáňová.

Horehronie je unikátny región najmä vďaka svojej rozmanitosti, ktorú počuť v nárečí, vidieť v ručných prácach a farbami hrajúcich vyšívaných krojoch. Ľudové folklórne slávnosti sú odrazom tejto rozmanitosti. V regióne sa ich počas roka koná niekoľko a jednoznačne medzi ne patrí i oslava Zvrchovanosti Slovenska, ktorá sa slávi iba na Šumiaci, a ktorej súčasťou je i zapálenie vatry zvrchovanosti. Prostredníctvom finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia budú nové tradičné kroje odievať deti počas vystúpení na tomto i mnohých ďalších podujatiach. Tak sa bude môcť i naďalej šíriť a zachovávať odkaz našich predkov spod Kráľovej hole.

1
2
3
4

 

Ak vám chýbajú posledné vianočné dary pre vašich blízkych, Turisticko-informačné centrum HOREHRONIE je pre vás otvorené v obmedzenom režime a za prísnych hygienických opatrení:

Asi pred mesiacom sme mali možnosť v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus privítať na Horehroní v rámci infocesty vzácnu návštevu v podobe manželov Márie a Adriána Bartalosovcov spolu s ich asi ročným synčekom Noelom.

Horehronie je svetové

Horehronie – región v srdci Slovenska s obrovským potenciálom. Každý si u nás nájde to svoje. Milovníci prírody a pohybu si prídu na svoje na turistických chodníkoch v majestátnych Nízkych Tatrách. Cyklisti môžu dupnúť do pedálov na viac ako 800 km cyklotrás rôznych obťažností. Milovníci extrému sa môžu dosýta vyblázniť v novučičkom bike parku na Mýte. Pre tých ktorým sa nechce až toľko šliapať do pedálov, je dostupná ponuka elektrobicyklov v sieti požičovní po regióne. 

Saber Distillery

Podobné contesty a súťaže, kde hrajú hlavnú úlohu prvotriedne alkoholické nápoje, nie sú laickej verejnosti na Slovensku príliš známe. Celkom pochopiteľne. Píše a hovorí sa o nich málo, čo je v mnohých ohľadoch na škodu veci. Najnovšie správy zo zámoria totiž hovoria, že ani slovenskí výrobcovia sa v porovnaní s historicky oveľa bohatšími a skúsenejšími destilérkami a pálenicami – pokiaľ ide o kvalitu produktov – rozhodne nestratia.

História Coburgovcov na Horehroní

V dňoch 20.-23. augusta 2020 do nášho regiónu zavítal pán Günter Fuhrmann z Viedne aby spoločne s našim tímom navštívil významné historické miesta späté s aristokratickou rodinou Coburgovcov. Počas týchto dní sme spoločne navštívili bývalé objekty Pohorelského železiarskeho komplexu, ktorý v minulosti Coburgovcom patril, ako i významné sídla a kostoly, ktorých stavbu táto európsky významná rodina iniciovala.

Druhé odovzdávanie certifikátov

V krásnych priestoroch novej Stodoly Pohanské v Mýte pod Ďumbierom sme 7. júla 2020 odovzdali certifikáty Regionálneho produktu HOREHRONIE novým držiteľom v poradí už druhej výzvy v rámci projektu regionálnej značky.

Kontakt

+421 911 633 119       info@horehronie.sk

© 2021, Horehronie.sk
Image
Image
Image

Vyhľadávanie