hrnet logo small

Víkend s českou alternatívou V Brezne

Víkend s českou alternatívou  V Brezne

Klub Bombura v Brezne vás počas tohto víkendu pozýva na koncerty dvoch českých kapiel s osobitým rukopisom. 10. a 11. mája v ňom zahrajú špičky českej hudobnej alternatívy, skupiny Eturnity a Dunaj. Víkendovú kultúru je možné spojiť s turistikou či cykloturistikou v krásnom regióne Nízkych Tatier.

Eva Turnová

Eva Turnová je česká basgitaristka, speváčka, skladateľka, textárka a prekladateľka. Je autorkou siedmich kníh Turnový háj plných báječného majstrovstva čierneho ženského humoru. Prvé tri knihy pozostávajú z minipoviedok aj trpkých a zároveň humorných glos, sú ilustrované obrazmi autorky. Od štvrtého vydania sú sumárom stĺpčekov, ktoré Eva písala pre časopisy Instinkt, Reflex, Reportér a tiež pre rozhlasovú stanicu Čro Plus. "Od dob Vaculíka v šedesátých letech je Turnová druhá osoba, kdo tohle se sloupkem umí," napísal Karel Steigerwald, český dramatik, scenárista a novinár. "Při četbě Evinejch sloupků mi vždycky dochází jak málo inteligentního humoru v dnešní době je. A ten holčičí mi přijde skvělej. Začly to (pro mne) Čoko voko, pak Eva Turnová, Mucha a na Slovensku třeba Katarzia. My, malí šovinisté, se máme co učit," uviedol David Koller.

Dunaj

Dunaj je považovaný za najvýznamnejšiu kapelu československej alternatívnej scény 80-tych a 90-tych rokov. V jej začiatkoch bol problém s pomenovaním žánru, ktorý hrala, vznikali pripodobenia k českej aj pražskej novej vlne i artrocku, ale stále to nejak nebolo ono. Názov "brnenská scéna" vznikol práve vďaka výnimočnému zvuku skupiny Dunaj a v 90-tych rokoch mala jej hudba množstvo nasledovníkov. Skupina ukončila svoju činnosť v roku 1998 z dôvodu predčasnej smrti frontmana Jiřího Kolšovského.

Hudobníci sa po dlhom čase stretli v roku 2018 pri nakrúcaní filmu Dunaj vědomí a rozhodli sa obnoviť činnosť skupiny v zostave, ktorá pred šestnástimi rokmi zaznamenala najväčší úspech. Spevu sa namiesto Kolšovského ujal Vladimír Václavek. Základ aktuálneho vystúpenia tvoria prevažne skladby z najsilnejšieho albumu Dudlay a hudobníci do programu postupne zaraďujú aj úplne nové piesne, ktoré plánujú vydať na novom albume. Nejedná sa teda o klasický comeback, ale o novú energiu, s ktorou Dunaj znova nastúpil na hudobnú scénu. Ide o regulérny reštart!
Dunaj zahrá v zložení: Vladimír Václavek – gitara, basgitara, spev; Josef Ostřanský – gitara, spev; Pavel Koudelka – bicie, spev. 
"Sledujem skupinu Dunaj od prvého albumu s Ivou Bittovou a je nám v Bombure cťou, že táto legenda zahrá u nás koncert krátko po návrate na scénu. V 80-tych a 90-tych rokoch boli z môjho pohľadu jedinou undergroundovou kapelou, ktorá sa každým albumom dynamicky rozvíjala, pracovala so zvukom, nástrojovým zložením, striedaním silných a nečakaných atmosfér v textoch aj hudbe. Dunaj vždy prekvapoval témami skladieb, štruktúrami kompozícií ignorujúcich refrény aj bežný štvorštvrťový takt a používal ostinátne figúry. Nezmeškajte tento výnimočný večer,“ dodáva Marián Pavúk.

Hudobný víkend s českou alternatívou
10.5. Eturnity
11.5. Dunaj
BOMBURA NKP / Brezno

Koncerty z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Vstupné na koncert Eturnity je dobrovoľné. 
Vstupenky koncert Dunaj: TU

Informácie k podujatiu

Dátum 10.05.2019 20:00
Dátum do 11.05.2019 23:00
Kapacita Neobmedzené
Miesto Brezno - NKP Bombura
August   2020
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Odporúčané podujatia

Žiadne nasledujúce podujatia

Kontakt

+421 911 633 119       info@horehronie.sk

© 2020, Horehronie.sk
Image
Image
Image
zahorami biele
logo Slovakia travel SK
mdv logo

Vyhľadávanie